6.3.3. A merevlemez fizikai olvasása, írása, formázása

A lemezen minden szektor két részből áll: a szektorfejből és az adatblokkból. Ezek kezdetét egy-egy azonosító mutatja meg (IM = Identifier Mark, DM = Data Mark). Az adatblokk mérete tipikusan 512 bájt. Mivel a legkisebb adategység a szektor, a merevlemez fizikai kezelése szektorszintű műveletekkel történik, mint például:

  • szektorok írása és olvasása,

  • törölt jelzésű szektorok írása és olvasása,

  • azonosító olvasása.

Ezeket a műveleteket vagy közvetlenül az interfész parancsregisztereinek feltöltésével, vagy a lemezt kezelő BIOS programmal (ezt egy szoftvermegszakítással kell hívni) lehet elvégeztetni a lemezzel. Minden elindított fizikai műveletet a meghajtó a fej pozícionálásával készít elő, azaz a fejet a kívánt sáv fölé irányítja.

Ahhoz, hogy a lemezen létrejöjjenek a sávok és a szektorok, egy speciális műveletet kell végrehajtani, amit formázásnak nevezünk. Az alacsony szintű, vagy fizikai formázás (Low Level Format) lényegében abból áll, hogy felírják a lemezre az azonosítókat, és mindegyik szektorfejbe beírják a sáv számát, a fej sorszámát és a szektor számát (CHS). A szektorok számozása 1-től kezdődik, és a hibás szektorokat eliminálják. Az alacsony szintű formázást a mai merevlemezeknél már a gyárban végrehajtják, így  ezt nem kell, sőt általában nem is szabad a felhasználónak elvégezni.

tartalomjegyzék almenü fogalomszótár jelölésrendszer ellenőrző kérdések előző fejezet előző lap következő lap következő fejezet