A tárolóhierarchia egyes szintjén lévő tárolók hozzáférési idejét és tárolókapacitásuk nagyságrendjét mutatja be a következő táblázat:

A processzor tartalmazza a regisztereket, melyek egyenként általában 32, 16 bit információ átmeneti tárolását végzik és ezek a számítógép leggyorsabb (ugyanakkor legdrágább) tárolóegységei.

A gyorsító (cache) tárak tárolókapacitása – melyek a futó programból a processzor számára leggyakrabban szükséges utasításokat és adatokat tartalmazzák – már két nagyságrenddel nagyobb a regiszterekénél, ugyanakkor az adatok kiolvasása kb. 2-szer annyi időt igényel, mint a regisztertáraknál.

A főtár – mely az aktuálisan végrehajtott programot és ennek adatait tárolja – már kb. 10-szer lassúbb a regisztereknél, ugyanakkor viszont adattároló képessége 100.000-szer nagyobb.

A programvégrehajtáshoz aktuálisan nem szükséges adatokat tároljuk a háttértárolókon, ezek általában mágneslemezek. Ezek tárolókapacitása 10 milliószor nagyobb a regiszterekénél, viszont 5 milliószor lassúbbak. folytatás

tartalomjegyzék almenü fogalomszótár jelölésrendszer ellenõrzõ kérdések fejezet eleje elõzõ lap következõ lap következõ fejezet