Fixpontos műveletek

A fixpontos számokon végrehajtott műveleteknél az operandusok általában szó szervezésben kerülnek tárolásra. A szóban található bitsorozat kettes számrendszerben megadja az adott szám tényleges értékét, a legnagyobb helyiértékű bit pedig a szám előjelét határozza meg (0 = pozitív, 1 = negatív).

Két fixpontos szám összeadása a kettes számrendszer szabályai szerint bitenként történik, két 1-es bit esetén átvitel (carry) képződik a következő helyiértéket (2 hatványt) jelentő bitre. Íme egy példa:

Két fixpontos szám összeadása

Két fixpontos szám kivonását visszavezethetjük az összeadásra, ha a negatív szám tárolására a kettes komplemenskódot használjuk. Emiatt az összeadás és kivonás azonos algoritmussal és azonos műveletvégrehajtó áramkörökkel elvégezhető.

Két fixpontos szám szorzását és osztását viszont összeadások illetve kivonások sorozatára, illetve balra és jobbra történő 1-bites léptetésekre (ez ugyanis 2-vel való szorzást illetve osztást jelent) vezethetjük vissza.                                                                 folytatás

tartalomjegyzék almenü fogalomszótár jelölésrendszer ellenõrzõ kérdések fejezet eleje elõzõ lap következõ lap következõ fejezet