A lézernyomtatókat mind minőségben (minimum 600 dpi felbontás), mind sebességben (legalább 4-6 lap/perc) kiváló, de viszonylag drága nyomtatóknak tekinthetjük. Speciális grafikákra vagy nyomdai munkákra 1200 dpi-s lézerprintereket is választhatunk, vagy nagy sorozatú nyomtatásokhoz, teljes irodák kiszolgálásához közvetlenül hálózatba köthető, 24-36 lap/perc sebességű lézernyomtató is beszerezhető. Léteznek speciális, leporellóra dolgozó, percenként akár több száz lap előállításra képes lézerprinterek is, ezeket csekknyomtatásra, közüzemi számlák készítésére és hasonló célokra használják.

Külön kategóriát képviselnek a színes lézernyomtatók. Ezekkel gyakorlatilag fotóminőségű képek állíthatók elő, de áruk még nagyon magas.

A lézernyomtató a lapnyomtatók csoportjába tartozó eszköz, amely nyomtatás előtt az egész oldalt előkészíti a memóriában. A számítógép a nyomtatási képet egy eszközfüggetlen nyelven (például PostScript) írja le és küldi el a nyomtatónak.

A lézernyomtatókhoz hasonló elven működnek a LED-nyomtatók. A különbség az, hogy itt a hengeren a képet nem lézersugár állítja elő, hanem a henger mentén elhelyezett LED-sor (ez a vízszintes felbontás függvényében akár több ezer fénykibocsátású diódát tartalmazhat). A LED-ek megfelelő kigyújtásával/kioltásával egyszerre egy egész sor pontjai kirajzolhatók a henger palástján. Ez a megoldás olcsóbb, mint a lézeres, mert nincs szükség a lencse- és tükörrendszerre. Léteznek folyadékkristályos nyomtatók is, amelyek egy (halogénlámpával megvilágított) LCD-panelt használnak fényforrásként.

folytatás

tartalomjegyzék almenü fogalomszótár jelölésrendszer ellenőrző kérdések előző fejezet előző lap következő lap következő fejezet